sobota, 21 września 2013

Poza ziemskim padołem

Motyw bogów śmierci ( shinigami) jest jednym z najczęściej wykorzystywanych w shonen mangach, a co za tym idzie w ich telewizyjnych adaptacjach. Przyjrzyjmy się jak zostali przedstawieni shinigami w kilku anime.

Bleach
W "Bleachu" shinigami są strażnikami dusz, które pozostają na ziemi. Bronią je przed złymi demonami zwanymi hollowami, które żywią się energią dusz. Shiniga
mi ponadto dbają o balans dusz między światem żywych, Soul Society (miejscu do którego przenoszone są dusze, odpowiedniku nieba, gdzie stoi siedziba shinigami- Seireitei) a Heuco Mundo. Żeby bardziej skomplikować sprawy w uniwersum Bleacha jest miejsce na piekło, choć zostało zmarginalizowane.

Sami shinigami, poza nielicznymi wyjątkami, to ludzkie dusze posiadające znaczną ilość energii- reiatsu, wyróżniają się posiadaniem mieczy- zanpakutou, które potrafią zmieniać swoją formę. Ubrani w czarne szaty, z wyjątkiem kapitanów, noszących dodatkowo białe haori, wydają się być przyjaźni. Dla nich można spokojnie umrzeć, nie będzie potrzeby martwić się o swój los później.



Death Note
Przeciwnie jest z bogami śmierci w "Death Note".  Tutaj shinigami są potworami, żyjącymi w umierającym świecie i odbierający ludziom życie, by przedłużać własne. Już dawno zapomnieli jaki jest sens ich istnienia. Jeśli któryś zgubi w świecie ludzi swój notatnik musi po niego wrócić i ewentualnie, gdy człowiek pierwszy dotrze do notatnika śmierci, musi przy nim trwać, czy mu się podoba czy nie. To tacy prawdziwi bogowie śmierci, którzy za nic mają życie, bez wahania zabiją człowieka.

Soul Eater
W tym anime jest jeden shinigami, raczej tytularny, ale za to wyróżniający się od innych. Shinigami- sama jest dyrektorem Shibusen, szkoły dla meisterów broni i samych broni. Celem szkoły jest bronić świat przed czarownicami, demonami i Kishinem.

Shinigami- sama jest zabawną postacią. Nosi czarne szaty, białą maskę (raczej zabawną, żeby nie odstraszać dzieci) i białe rękawice. Potrafi powiększać swoje dłonie i tłuc nimi nieposłusznych uczniów i nauczycieli. I jeszcze ten jego głosik. Podejście do zagrożeń też ma swobodne.



Naruto
W "Naruto" shinigami pojawia się przy użyciu jutsu Shiki Fūjin. Technika ta pozwala przyzwać boga śmierci i zapieczętować czyjąś duszę w niebycie, kosztem własnej duszy, a zarazem życia. Używane w rzadkich przypadkach, nie bez powodu. Kosiarz to w tym wypadku duch w za dużej szacie, z długimi włosami i rogami. Najczęściej oblizuje nóż, który czasem trzyma w zębach. Przy spotkaniu z nim śmierć jest pewna.

Już po pobieżnym przeglądzie można zaobserwować, że  najczęściej motyw shinigami występuje w adaptacjach battle mang. Nic dziwnego skoro są związani ze śmiercią. Ważne, że zawsze w takich anime ukazany jest szacunek do śmierci, niezależnie od tego co następuje po niej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz